Kiedy ściąć piwonie? Ogrodnik zdradza kluczową datę. Zrób to w określonym terminie, a za rok kwiatów będzie więcej

2025-06-30 15:49

Piwonie przekwitły i zastanawiasz się, czy to dobry moment na przycięcie rośliny? Cięcie piwonii jest niezbędne, jeśli chcemy cieszyć się kwiatami w kolejnym sezonie, jednak jeśli zrobimy to za szybko, możemy im zaszkodzić. Podobnie może być, jeśli zetniemy roślinę za późno. Kiedy więc najlepiej przeprowadzić zabieg cięcia?

Piwonie

i

Autor: Shutterstock

Przycinanie piwonii po przekwitnięciu, to nie jedyny tego typu zabieg, który musimy przeprowadzić, jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi kwitami w kolejnym sezonie. Takie działanie zapobiega chorobom i szkodnikom oraz sprawia, że roślina obficie kwitnie. Nie wolno jednak przycinać piwonii zbyt wcześnie ani zbyt późno.

Cięcie piwonii. Kiedy jest najlepszy termin?

Przycinanie piwonii drzewiastych trzeba przeprowadzić zaraz po kwitnieniu, ponieważ te rośliny kwitną na pędach ubiegłorocznych. Chodzi jednak o skrócenie pędów o połowę. Jeśli zrobimy to zbyt późno, kwiaty mogą nie zakwitnąć w kolejnym sezonie. Zupełnie inaczej wygląda pielęgnacja piwonii bylinowej. Te rośliny obumierają dopiero jesienią. Mimo że kwiaty już dawno przekwitły, to liście jeszcze długo pozostają zielone, a we wrześniu powoli czerwienieją. Dlatego przycinanie powinniśmy zostawić do jesieni. Jednak trzeba to zrobić przed pierwszymi przymrozkami. Najlepiej do 15 października. Chociaż niektórzy ogrodnicy uważają, że przy ciepłej jesieni, cięcie można wykonać nawet z końcem listopada. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt późne przeprowadzenie zabiegu może uszkodzić roślinę.

Jak przycinać piwonie?

Przycinanie piwonii jesienią chroni roślinę przed chorobami i szkodnikami oraz sprawia, że ogród wygląda estetycznie. Piwonie bylinowe przycinamy przed zimą przy użyciu ostrego sekatora. Pędy tniemy tuż nad ziemią. Dzięki temu wiosną odbiją silniejsze i zdrowsze, co przekłada się na obfitość kwitnienia. Ponadto w trakcie wzrostu piwonii, warto usuwać boczne pąki kwiatowe, pozostawiając jedynie pąk główny. Wtedy kwiatów będzie mniej, ale będą duże. Natomiast ścięcie szczytowych paków i pozostawienie bocznych, daje efekt większej liczby kwiatów, jednak o mniejszych rozmiarach. Po przekwitnięciu piwonii obcinamy kwiatostany wraz z fragmentem pędu. W ten sposób nie dopuszczamy do związania się owoców, które mogłyby negatywnie wpłynąć na kwitnienie w kolejnym sezonie.

ZOBACZ TEŻ: Jak pielęgnować piwonie? Zrób to, a będą kwitły jak szalone. Kwiatostan przerośnie Twoje największe oczekiwania, a wszyscy będą CI zazdrościli bujnych kwiatów

Super Express Google News
SG BANER Quiz: K jak kwiaty. Arcytrudny test z wiedzy o kwiatach na K. 5 na 10 to już sukces
Drogowskazy
Gatunki inwazyjne w natarciu. DROGOWSKAZY
Mediateka.pl
Sponsor podcastu:
Media Expert i Mediaexpert.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki