
Jaka będzie pogoda w wakacje?
Pogoda w maju nas nie rozpieszcza. Za nami dość chłodna majówka. Wielu Polaków liczy, że wakacje upłyną pod znakiem zupełnie innej aury - z wysokimi temperaturami i wieloma słonecznymi dniami. Warto jednak pamiętać, że pogoda latem potrafi być w naszym kraju kapryśna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przedstawił eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na czerwiec 2025 r. – wrzesień 2025 r.
Opisując prognozę na najbliższe miesiące, można sprowadzić ją do zdania, że lato 2025 upłynie nam pod znakiem średniej temperatury powietrza powyżej normy wieloletniej, zaś suma opadów mieścić się będzie w normie wieloletniej. Oznaczałoby to zatem ciepłe i dość suche wakacje.
Chłodny lipiec nad Bałtykiem?
- Średnia miesięczna temperatura powietrza, na terenie całego kraju, najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej - ten komunikat dotyczy każdego miesiąca, objętego eksperymentalną prognozą długoterminową IMGW. Wyjątkiem jest lipiec 2025 r. i wybrzeże. Tam średnia temperatura powietrza ma mieścić się w normie wieloletniej. Czy to wskazówka, aby w lipcu nie wybierać urlopu nad polskim morzem?
Nie do końca, ponieważ długoterminowa prognoza pogody z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ma dość niską sprawdzalność. Co więcej, analizujemy uśrednioną temperaturę. Wcale nie oznacza więc, że lipiec 2025 nad Bałtykiem będzie zimny. Możliwe są wysokie temperatury i piękne, słoneczne dni.
Co oznaczają pojęcia „powyżej normy”, „poniżej normy” i „w normie”?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.
CZYTAJ TEŻ: Kiedy będzie ciepło? Fatalne prognozy. Załamanie pogody uderzyło w Polskę
Źródło: IMGW