To drugi najwyższy obiekt w Warszawie. Od Pałacu Kultury i Nauki dzieli go 13 kilometrów

i

Autor: Marek Kudelski / Super Express To drugi najwyższy obiekt w Warszawie. Od Pałacu Kultury i Nauki dzieli go 13 kilometrów

Sprawdź!

Znajduje się 13 kilometrów od centrum Warszawy. To drugi najwyższy obiekt w stolicy Polski!

2025-05-28 10:59

Na północno-wschodnich obrzeżach Warszawy, wśród lasów i osiedli, stoi smukła, betonowa konstrukcja, która od lat pozostaje niemal niezauważona przez mieszkańców stolicy. Jest to komin ciepłowni Kawęczyn, osiągający wysokość 300 metrów, co czyni go drugim najwyższym obiektem w Warszawie, tuż po 310-metrowym Varso Tower.

Choć komin widać z wielu punktów w Warszawie – rzadko kto zdaje sobie sprawę z jego imponujących rozmiarów. Tymczasem to jeden z najwyższych kominów nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Zaledwie 13 kilometrów dzieli go od serca stolicy, a mimo to pozostaje niemal zupełnie anonimowy dla przeciętnego warszawiaka.

Komin ciepłowni w Kawęczynie - drugi najwyższy obiekt w Warszawie

Komin należy do elektrociepłowni Kawęczyn, która rozpoczęła działalność w latach 80. XX wieku. Obiekt zlokalizowany jest na pograniczu dzielnic Wawer i Rembertów, w sąsiedztwie lasów, pól i przemysłowej zabudowy. Budowany z myślą o zasilaniu południowo-wschodnich dzielnic Warszawy, dziś nadal odgrywa istotną rolę w systemie ciepłowniczym miasta, choć jego znaczenie stopniowo się zmienia wraz z transformacją energetyczną.

Co ciekawe, 300-metrowy komin jest wyższy od wieżowców Varso Tower (310 m z iglicą, ale „tylko” 230 m do dachu) czy Warsaw Spire (220 m z iglicą). Różni się jednak zasadniczo – nie błyszczy w słońcu szkłem i stalą, nie przyciąga turystów ani nie ma punktu widokowego. Jest infrastrukturą – ogromną, ale skromną, pełniącą funkcję techniczną.

Budowa komina elektrociepłowni Kawęczyn zakończyła się w 1983 roku. Został wykonany z żelbetu i do dziś pozostaje jednym z najwyższych kominów w Europie Środkowej. Przez lata był ważnym symbolem uprzemysłowienia i rozwijającego się zaplecza energetycznego Warszawy. Dla niektórych jest też znakiem minionej epoki – tej, która opierała się na węglu, ciepłowniach i wielkich, betonowych konstrukcjach.

Choć trudno w to uwierzyć, przez lata był najwyższą budowlą w Warszawie. Dopiero wieżowiec Varso Tower - najwyższy budynek w Unii Europejskiej - pokonał go wysokością (uwzględniając iglicę ma 310 metrów). 

ZOBACZ GALERIĘ: Tak wygląda panorama Warszawy z najwyższego wieżowca w Unii Europejskiej. Niesamowity widok ze szczytu Varso Tower

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki